






Reworked Vintage Y2K Persona Flare Trousers in Green
39.00 €
Out of stock
SKU: 32916
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, European vintage, flare trousers, flower embroidery, linen flares, low rise pants, made in Hungary, natural fabric, reworked, whimsigoth, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate throwback with their whimsigoth vibes, flare trousers style, and cheeky flower embroidery that’ll have you strutting like it’s 2003. Made in Hungary, these green wide-leg wonders are more iconic than a low-rise pants malfunction on the red carpet.
Features:
– reworked: overdyed
– zip, tie closure
– 55% linen, 45% viscose
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | linen, viscose |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Linen |
Persona
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Hand wash only
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more