


Reworked Vintage Y2K Mud Wash Denim Skirt
37.00 €
Out of stock
Description
This Y2K vintage skirt is like a mud wash cyber grunge dream, ready to make you feel like you’re starring in a 2000s music video.
Recommended size: EU 36-38.
Features:
– button closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Denim |
Our model, Kitti is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 10 / 36
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| hip | 92 cm / 35.9" |
| length | 52 cm / 20.3" |
Related products
-


Vintage pencil skirt 90s button front magenta midi skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 € Add to cart -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Tie-dye Bleach Midi
39.00 € Add to cart -


Vintage wedding skirt 90s white satin bridal maxi skirt
39.00 € Add to cart