



Reworked Vintage Y2K Low Rise Flare Jeans in Mud Wash Brown
49.00 €
1 in stock
SKU: 32398
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, bootcut denim pants, brown mud wash, fitted trousers, flare jeans, low waisted bottoms, reworked, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage flare jeans in brown mud wash are the ultimate throwback for anyone ready to relive the era of low-waisted bottoms.
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart