







Reworked Vintage Y2K Flare Jeans in Mud Green
54.00 €
Out of stock
SKU: 32149
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, flare jeans, green denim pants, low rise waist, overdyed mud wash, reworked, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage green flare jeans are the ultimate reworked masterpiece that will have you strutting like it’s 2003 and your ringtone is the latest pop hit.
Recommended size: EU 40-42
Features:
– zip closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart