




Reworked Vintage Y2K Dirty Painted Flare Jeans in Green
59.00 €
1 in stock
SKU: 27214
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut jeans, denim flare pants, dirty painted, green flares, low rise waist, reworked, upcycled trousers, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans are the green flares that scream 2000s style clothing louder than a Nokia ringtone at a silent disco.
We used machine-washable, industrial-quality textile paint.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelles size: 29
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 78 cm / 30.4" |
Related products
-


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart