







Reworked Vintage Y2K Diesel Jeans in Hand Painted Blue
69.00 €
1 in stock
SKU: 32137
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut trousers, Diesel Jeans, flare denim pants, hand painted pants, low rise waist, reworked, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage Diesel jeans are your ticket to reliving 2000s style with a splash of hand-painted flair and a dash of low-rise sass.
We used machine-washable, industrial-quality textile paint.
Features:
– five pockets
– zip closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Diesel
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 27
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more