


Reworked Vintage Y2K Denim Micro Skirt in Mud Wash Blue
34.00 €
1 in stock
SKU: 25218
Categories: Reworked Vintage, Skirts
Tags: 2000s vintage style, denim micro skirt, grunge, mud wash, overdyed, reworked
Description
This Y2K vintage skirt is the denim micro wonder that makes you look like you just walked out of a 2000s music video, mud wash and all!
Features:
– four pockets
– zip & button closure
– 70% cotton, 28% polyester, 2% elasthane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elasthane, polyester |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Denim |
Our model, Manna is 186 cm / 72.5" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: XL
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| hip | 100 cm / 39.0" |
| length | 34 cm / 13.3" |
Related products
-


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage wedding skirt 90s white satin bridal maxi skirt
39.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 90s Pleated High Waisted Op Art Midi
27.00 € Add to cart