







Reworked Vintage Y2K Cargo Pants in Hand Painted Brown
49.00 €
1 in stock
SKU: 32403
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, brown cotton, cargo pants, dirty painted pants, low waisted bottoms, reworked, wide leg trousers, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo pants are like the ultimate throwback to a time when low-waisted bottoms and wide leg trousers made you feel like a grunge superstar in brown cotton.
We used machine-washable, industrial-quality textile paint.
Features:
– natural cotton fabric
– four pockets
– tie closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Linen |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash inside out
| waist (seam to seam) | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Read more