



Reworked Vintage Y2K Cargo Pants in Brown Painted
59.00 €
1 in stock
SKU: 30381
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Tags: cargo pants, cargo trousers, dirty look, grunge outfit, reworked, upcycled pants, vintage style, y2k vintage fashion
Description
Y2K vintage cargo pants – a reworked, painted pair of trousers with a huge wrench printed on the back.
We used industrial-quality textile paint which is machine washable.
Recommended size: EU 38-40 depending on the desired fit.
Features:
– six pockets
– zip closure
– 65% cotton, 35% polyester
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: M
| waist (seam to seam) (min) | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 46 cm / 17.9" |
| rise | 29 cm / 11.3" |
| inseam length | 75 cm / 29.3" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more