





Reworked Vintage Y2K Cargo Flare Jeans in Mud Wash Blue
54.00 €
1 in stock
SKU: 30932
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Tags: cargo flare jeans, mud wash, overdyed, reworked
Description
These Y2K vintage jeans are the reworked mud wash masterpieces that’ll have you strutting like it’s the early 2000s all over again, cargo flares and all!
Features:
– seven pockets
– zip closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart