







Reworked Vintage Y2K Bootcut Jeans in White and Brown
54.00 €
1 in stock
SKU: 32405
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, bootcut jeans, dirty look, flare trousers, low waisted bottoms, reworked, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate 2000s style clothing throwback, perfect for when you want your legs to feel like they’re on a low-waisted, bootcut adventure.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 97% cotton, 3% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown, white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash inside out
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more