




Reworked Vintage Y2K Bootcut Jeans in Green
39.00 €
1 in stock
SKU: 27078
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut jeans, green denim trousers, low rise pants, reworked, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans in green denim are the perfect throwback to when bootcut flares were the ultimate leg party.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Maja is 172 cm / 67.1" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: W40 L32
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more