



Reworked Vintage Cargo Trousers Y2K Hand Painted Pants
59.00 €
1 in stock
SKU: 28297
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: hand-painted, reworked, stretchy fabric
Description
These reworked 90s vintage cargo trousers are so stretchy and comfy, they’ll make you wonder why you ever wore anything else. Plus, they’re sustainable fashion at its finest! Who needs flashy new clothes when you can rock these hand-painted beauties and save the planet at the same time?
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elatsane |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 78 cm / 30.4" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart