




Reworked Linen Skirt Y2K Tie Dye Low Rise Midi in Pink
29.00 €
1 in stock
SKU: 26875
Categories: Reworked Vintage, Skirts
Description
Reworked vintage skirt, a Y2K masterpiece still in excellent condition and we even bleach-dyed it for you. It rocks pink linen fabric and a zip closure. Don’t hesitate, grab this one-off vintage gem before someone else does.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | linen |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Linen |
Our model, Manna is 186 cm / 72.5" tall and she's a size L.
Machine wash cold
labelled size: 40
| waist (min) | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| waist (max) | 90 cm / 35.1" |
| length | 69 cm / 26.9" |
Related products
-


Vintage floral skirt 60s psychedelic poppy high waist midi
34.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Psychedelic Garden Midi Skirt
29.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart