




Reworked Jeans Y2K Vintage Hand-painted White Flares
69.00 €
1 in stock
SKU: 25306
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
Reworked Y2K wide-leg jeans with hand-painted stencil art Pop Sick patternz, what could be better than this? It’s made of stretchy white denim fabric and comes with five pockets and zip and button closure. Don’t hesitate, grab your daily dose of reworked vintage fashion!
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 42
| waist | 82 cm / 32.0" |
|---|---|
| hip | 100 cm / 39.0" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
| length | 112 cm / 43.7" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more