








Vintage Y2K Wool Blend Flare Trousers in Grey
39.00 €
1 in stock
SKU: 32945
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, bootcut trousers, flare pants, grunge outfit, middle rise waist, office siren, officecore aesthetic, wool blend, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate office siren look, with a middle rise waist and wool blend that’s as cozy as it is stylish. Flaunt those flare pants in grey and make every day feel like a runway from the early 2000s.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 54% polyester, 44% wool, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester, wool |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more