








Vintage Y2K Wool Blend Flare Trousers in Grey
39.00 €
1 in stock
SKU: 32945
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, bootcut trousers, flare pants, grunge outfit, middle rise waist, office siren, officecore aesthetic, wool blend, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate office siren look, with a middle rise waist and wool blend that’s as cozy as it is stylish. Flaunt those flare pants in grey and make every day feel like a runway from the early 2000s.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 54% polyester, 44% wool, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester, wool |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart