



Description
These middle-rise Y2K vintage flare trousers are ready to bring some minimalist vibes to your wardrobe.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 64% polyester, 34% viscose, 2% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Mixed |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash cold
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 75 cm / 29.3" |
Related products
-


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart