




Vintage Y2K Wide-Leg Trousers in Black
44.00 €
1 in stock
SKU: 32203
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, extra wide leg pants, flare trousers, middle rise waist, whimsigoth, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage flare trousers are your ticket to reliving the glory days of flip phones and frosted tips, all while rocking the extra-wide-leg swagger.
Features:
– zip closure
– tie at waist
– 100% polyester
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Polyester |
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more