



Description
These wide-leg Y2K vintage trousers are like a fashion time warp. Put them on and get ready to groove to the sounds of Britney Spears while embracing the delightful flares that made the early 2000s oh-so-unique.
Features:
– four pockets
– zip closure
– natural fabric
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: D 40
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart