







Vintage Y2K Wide-Leg Jorts in Mud Wash Blue
59.00 €
1 in stock
SKU: 31527
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s vintage style, boyfriend shorts, denim jorts, low rise pants, mud wash denim, wide leg capri jeans, y2k grunge clothing
Description
These Y2K vintage wide leg jorts by Rags Industry are the mud wash denim dreams you didn’t know you needed until now!
Recommended size: EU 34-36
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Denim |
Rags Industry
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 44 cm / 17.2" |
Related products
-


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more