




Vintage Y2K Wide Leg Cargo Trousers in Beige
34.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage cargo trousers are the ultimate blend of techwear and fairycore grunge.
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
– built-in belt
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Cotton |
Our model, Noemi is 177 cm / 69.0" tall and she's a size S.
Machine wash separately
Labelled size: XS
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart