





Vintage Y2K Vitamina Low Rise Jeans in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 33108
Category: Trousers & Jeans
Tags: bootcut pants, low rise jeans, low waisted trousers, made in Italy, slim fit pants, Vitamina
Description
These Y2K vintage low rise jeans by Vitamina are like a time machine to when bootcut pants and flip phones ruled the world. Made in Italy, these slim fit, low waisted trousers will have you strutting like it’s 2005.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 89% cotton, 11% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Slim |
| Featured material | Denim |
Vitamina
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 85 cm / 33.2" |







