






Vintage Y2K Velvet Printed Flare Jeans in Mud Brown and Blue
54.00 €
Out of stock
SKU: 32583
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear, 2000s style clothing, bootcut jeans, flare denim pants, low waisted, middle rise bottoms, plush velvet printed, stretchy jeans, whimsigoth, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans from Crazy World are like slipping into a pair of stretchy nostalgia that hugs you tighter than your old MySpace profile.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 96% cotton, 4% elastane
– plushy print
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Crazy World
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more