







Vintage Y2K Tom Tailor Cargo Trousers in Brown
34.00 €
Out of stock
Description
These Y2K vintage trousers by Tom Tailor are the comfy time capsule your wardrobe’s been yearning for, complete with wide legs and flare bottoms that scream “2000s streetwear chic” without actually using the word “chic”!
Features:
– three pockets
– zip closure
– 70% cotton, 30% nylon
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, nylon |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Tom Tailor
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash inside out
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more