






Vintage Y2K Super Long Bootcut Trousers in Black
32.00 €
1 in stock
SKU: 32941
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, bootcut pants, European vintage, grunge outfit, low rise flares, minimalist look, office siren, officecore aesthetic, super long, whimsigoth, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers by Street One are the ultimate office siren pants, rocking a low-rise bootcut vibe that screams minimalist chic. Slide into these black flares and strut like it’s 2002 all over again!
Labelled as “Superlong”
Features:
– zip closure
– 62% polyester, 33% viscose, 5% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Polyester |
Street One
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash separately
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 29 cm / 11.3" |
| inseam length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more