






Vintage Y2K Straight Leg Jeans in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32549
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear, 2000s vintage fashion, boyfriend cut pants, European vintage, low rise jeans, low waisted bottoms, stonewashed denim, y2k grunge outfit, y2k style clothing
Description
These Y2K vintage low rise jeans are stonewashed wonders ready to transport you straight into the 2000s.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 30
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more