






Vintage Y2K Satin Flare Trousers in Black
39.00 €
Out of stock
SKU: 32596
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, cigar pants, dark outfit, European vintage, lace scarf, lace trousers, low rise pants, low waisted bottoms, satin trousers, whimsigoth, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage satin trousers are the low-rise time capsule your wardrobe’s been begging for.
Hungarian Product
Features:
– comes with a matching lace scarf
– two pockets
– zip closure
– 80% cotton, 20% viscose
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Satin |
Our model, Iza is 169 cm / 65.9" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 85 cm / 33.2" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart