

Vintage Y2K Satin Capri Pants in Khaki
39.00 €
1 in stock
SKU: 31809
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, office siren, satin capri pants, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage satin capri pants are your ticket to becoming the ultimate office siren, all while channeling serious 2000s style fashion vibes.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 97% polyester, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green, grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, polyester |
| Featured material | Satin |
Our model, Maja is 172 cm / 67.1" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 59 cm / 23.0" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart