



Vintage Y2K Satin Capri Pants in Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 31767
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, low rise capri pants, office siren, satin trousers, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage satin trousers are the office siren’s secret weapon to channeling early 2000s vibes without breaking a sweat.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 52% polyester, 5% elastane, 43% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Satin |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 37 cm / 14.4" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart