



Vintage Y2K Reworked Flare Jeans in Hand Painted Green Blue
49.00 €
1 in stock
Description
Reworked Y2K vintage flare jeans in green and blue – the ultimate throwback piece for those who miss the days of butterfly clips and Nokia brick phones. Hand-painted in our small home studio.
We used industrial-quality textile paint which is machine washable.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 99% cotton, 1% elastane
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Noemi is 177 cm / 69.0" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 10
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 78 cm / 30.4" |
Related products
-


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart