







Vintage Y2K Plaid Flare Pants in Grey
32.00 €
1 in stock
SKU: 32929
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, checked punk pants, grunge outfit, middle rise waist, plaid flares, whimsigoth, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers by Tony de Paris are your ticket to plaid flare heaven with a middle rise waist that’ll have you grunge-ready in no time. Slip into these wide-leg pants and channel your inner early 2000s icon.
Features:
– zip closure
– 94% polyester, 6% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Polyester |
Tony de Paris
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: L
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more