





Vintage Y2K Pinstriped Flare Trousers in Grey
34.00 €
Out of stock
SKU: 32417
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, business casual, flare trousers, low waist bottoms, office siren, pinstriped pants, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage trousers are perfect for channeling your inner office siren while strutting your pinstriped, low-waist, wide-leg self straight out of a 2000s music video.
Features:
– zip closure
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Wide-leg |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 71 cm / 27.7" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart