






Vintage Y2K Pinstriped Flare Trousers in Brown
39.00 €
1 in stock
SKU: 32597
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear, 2000s style clothing, business pants, flare trousers, middle rise waist, office siren, officecore aesthetic, pinstriped, whimsigoth, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage office siren trousers are the business pants you need to channel your inner CEO while vibing to early 2000s grunge hits.
Features:
– zip closure
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
Our model, Iza is 169 cm / 65.9" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart