





Vintage Y2K Pinstriped Flare Trousers in Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 32946
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, business suit pants, grunge outfit, low rise flares, minimalist, office siren, officecore aesthetic, pinstriped trousers, whimsigoth, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage pinstriped trousers will have you strutting into the office like a true siren of business chic. With wide-leg flair and a dash of early 2000s magic, these black beauties are ready to conquer the corporate jungle.
Features:
– three pockets
– zip closure
– 61% polyester, 35% viscose, 4% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Mixed |
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Dry clean only
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart