





Vintage Y2K Pinstriped Flare Trousers in Black
34.00 €
Out of stock
SKU: 32598
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, flare trousers, low rise bottoms, low waisted pants, office siren, officecore aesthetic, pinstriped suit, whimsigoth, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage trousers are your ticket to unleashing your inner office siren.
Features:
– shimmering pinstriped fabric
– two pockets
– zip closure
– 97% polyester, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Polyester |
Our model, Iza is 169 cm / 65.9" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |







