





Vintage Y2K Pinstriped Flare Trousers in Beige
39.00 €
1 in stock
SKU: 32915
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, grunge outfit, low rise pants, low waisted trousers, office siren, pinstriped flares, stretchy fabric, whimsi twee look, whimsigoth, wide leg bellbottoms, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage pinstriped flare pants are the ultimate throwback, with low rise waistline that scream early 2000s sass and stretchy fabric for maximum groove.
Features:
– zip closure
– stretchy fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Polyester |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Labelled size: M
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |







