





Vintage Y2K Pinstriped Flare Jeans in Black
39.00 €
1 in stock
SKU: 32937
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, flare jeans, low rise waist, maffia aesthetic, office siren, officecore aesthetic, pinstriped pants, whimsigoth, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage flare jeans by Cecil are your ticket to mafia aesthetic coolness with their pinstriped, low-rise waist. Slip into these black beauties and strut like it’s the early 2000s all over again!
Features:
– four pockets
– zip closure
– 100% cotton – thick, jeans-like fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Cecil
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash inside out
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage Y2K Flare Trousers in Beige Corduroy
32.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart