



Vintage Y2K Pinstriped Capri Pants
34.00 €
1 in stock
SKU: 32912
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, business capris, capri pants, grunge outfit, middle rise waist, office siren, pinstriped trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage pinstriped trousers are your ticket to unleashing your inner office siren, all while rocking that middle rise waist like it’s 2003.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 74% polyester, 24% viscose, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Pattern | striped |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Chinos |
| Featured material | Mixed |
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash inside out
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more