





Vintage Y2K Office Siren Wool Flares in Grey
49.00 €
Out of stock
SKU: 33098
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, flare pants, low rise waist, natural fabric, office siren, officecore aesthetic, pinstriped flares, wool trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage pinstriped flares are the ultimate office siren move, with a low rise waist that’s ready to take on the world.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 100% wool
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | wool |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Wool |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 87 cm / 33.9" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Read more