






Vintage Y2K Miss Sixty Low Waist Jeans in Blue
49.00 €
1 in stock
SKU: 33107
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, bootcut trousers, designer vintage, European vintage, low waist jeans, made in Italy, Miss Sixty, skinny denim pants, stonewashed, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage jeans by Miss Sixty are the perfect skinny denim pants to channel your inner 2000s pop star. Slip into these designer vintage gems and feel ready to drop a hit single or just strut down the street like you own it.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Slim |
| Featured material | Denim |
Miss Sixty
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 25
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |







