







Vintage Y2K Low Waist Flare Jeans in Blue
39.00 €
Out of stock
SKU: 32337
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut pants, flare trousers, low waist bottom, pale wash denim, stonewashed jeans, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans are a stonewashed love letter to your teenage low-waist dreams, ready to flare out your fashion nostalgia in pale wash denim glory.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Eszter is 173 cm / 67.5" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 87 cm / 33.9" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart