






Vintage Y2K Low Rise Jeans in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32580
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear, 2000s style clothing, bootcut jeans, denim pants, low rise bottoms, low waisted trousers, stonewashed denim, straight leg jeans, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans are your ticket to relive the days of low-rise chaos and flip phone drama in true 2000s style glory!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 96% cotton, 4% spandex
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton, spandex |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Iza is 169 cm / 65.9" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: W26 L33
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 18 cm / 7.0" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart