







Vintage Y2K Low Rise Capri Jeans in Blue with Pink Lace
37.00 €
1 in stock
SKU: 33106
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, capri jeans, European vintage, flare denim, lace leg, low rise pants, low waisted trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage jeans by Blue Nature are the ultimate low-rise pants that will have you strutting like it’s 2003. Perfectly blue and effortlessly European, these capri jeans are your ticket to nostalgia city.
Features:
– matching belt
– two pockets
– zip closure
– 97% cotton, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured material | Denim |
Blue Nature
Hand wash only
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 63 cm / 24.6" |
Related products
-


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more