




Vintage Y2K Killah by Miss Sixty Flare Jeans in Purple Red
89.00 €
1 in stock
SKU: 31867
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bell bottoms, deadstock, denim pants, flare trousers, Killah Babe, low rise jeans, Miss Sixty, y2k grunge, y2k vintage fashion
Description
These deadstock Y2K vintage jeans by Killah Babe are the denim time capsule that’ll make you the coolest cat in the early 2000s club!
Made in Italy
Recommended size: EU 32-34
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | purple, red |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Killah by Miss Sixty
Machine wash separately
Labelled size: 25
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Read more