







Vintage Y2K Jake’s Wool Trousers in Grey
49.00 €
1 in stock
SKU: 33082
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, business look, European vintage, grunge outfit, natural fabric, office siren, officecore aesthetic, slouchy pants, wool trousers, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage wool trousers by Jake’s are the ultimate office siren, making you look effortlessly cool while channeling early 2000s slouchy chic. Perfect for those days when you want to feel like a retro style icon while still getting stuff done.
We recommend it to an EU size 36-38 for the slouchy look.
Features:
– three pockets
– zip closure
– 98% wool, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, wool |
| Featured style | Chinos |
| Featured material | Wool |
Jake's
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 29 cm / 11.3" |
| inseam length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more