



Vintage Y2K G-Star Raw Flare Jeans in Stonewashed Blue
42.00 €
1 in stock
Description
These stonewashed flares are the epitome of Y2K vintage. Slip into this pair of G-Star Raw jeans and suddenly find yourself longing for pencil-thin eyebrows and MSN Messenger status updates.
Features:
– five pockets
– zip closure
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
G-Star Raw
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more