



Vintage Y2K Flare Trousers Wide Leg Yellow Linen
34.00 €
1 in stock
SKU: 28879
Category: Trousers & Jeans
Description
These Y2K vintage linen trousers are all about the wide-leg glory. With their quirky yellow hue, they’re like your time-travelling buddy from the era of flip phones and frosted tips. They’ve got four pockets and a zip closure, all wrapped up in breezy linen goodness.
Additional information
| Color | yellow |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton, linen |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Linen |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: D 34
| waist | 78 cm / 30.4" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |







