



Description
These Y2K vintage flare trousers are ready to bring some minimalist vibes to your wardrobe.
Made in Hungary
Features:
– golden heart button
– two pockets
– zip closure
– 100% viscose
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Viscose |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 85 cm / 33.2" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more