




Vintage Y2K Flare Trousers in Black
32.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage office siren trousers by Keyo are here to flare up your style game and transport you straight to the early 2000s.
Made in Hungary
Features:
– zip closure
– 60% polyester, 35% viscose, 5% lycra
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | lycra, polyester, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Keyo
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: M
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more